Sık Sorulan Sorular

PingTurk bulut tabanlı bir Web Sitesi izleme ve raporlama servisidir. Bu servis site sahibi ya da yöneticisine, sitenin erişilebilirliği hakkında hızlı ve etkin bir şekilde bilgi verir. PingTurk, site ve sunucularınızı 7 gün 24 saat izler, izleme verilerini özetleyerek size sunar. Herhangi bir problem algılandığında sizi anında bilgilendirerek operasyonunuza destek sağlar.


Hayır, tüm izleme işlemleri PingTurk sunucuları üzerinden, uzaktan gerçekleştirilmektedir. izleme sonuçlarınıza ulaşmak için size verilen şifre ile www.PingTurk.com sayfasına giriş yapmanız yeterlidir.


Sistemlerimiz , farklı lokasyonlardan ve paralel olarak gerçekleştirdiği bağlantı testerinin sonuçlarını yine sizin belirleyeceğiniz kriterlere gore değerlendirmekte ve varsa hata durumunu tespit etmektedir. Hata durumunda tanımladığınız tipte bilgilendirmeler (SMS, IVR, Web Servis, E-mail, Twitter, Mobil Push) gönderimi sağlanmaktadır.


 • PingTurk Yurt içi kaynaklı izleme yapmaktadır. (Arzu edilirse Yurt Dışı izleme noktaları da mevcuttur)
 • PingTurk mobil hatlardan da izleme yapar. Turkcell ve Avea hatlarından yapılan izlemeler ile sitenizin mobil hatlar üzerindeki performansını izleyebilirsiniz.
 • PingTurk trafiğinizin profilini oluşturur. Sistem yöneticileri haftalık veya günlük profilleme seçeneklerınden birini seçerek, anormal bir durum oluştuğunda (DDOS saldırısı gibi) haberdar olabilir ve harekete geçebilirler. Örneğin her hafta Pazartesi günü saat 10' daki ortalama değerden bir sapma gözlenmiş ise sistem alarm üretebilir. Üstelik, profilleme algoritmasını siz seçebilirsiniz.
 • PingTurk paralel ölçüm yapar. Web siteniz, Türkiye'nin farklı noktalarından aynı anda çağırılır. Bu sayede, örneğin yük dengeleme problemleri ve anlık oluşan bölgesel hataları yakalayabilirsiniz. Alternatif ürünler ise tek bir noktadan ölçüm yapar. Başarısız bir ölçümün algılanması durumunda, farkli bir noktadan ölçüm doğrulattırılır. Bu aralıkta, problem düzelmiş olabilir veya yük dengeleyici yüzünden problem düzelmiş olarak algılanabilir.
 • PingTurk, başarısız algılanan HTTP ölçümlerinde traceroute alarak network yöneticilerine hata hakkında ek bilgi sağlar.
 • PingTurk, izleme gruplamasına olanak verir. izleme gruplaması opsiyonu ile yedekli hatlarınızı kolayca modellemeniz ve raporlamanız mümkündür.

PingTurk'de varsayılan olarak, ham veri 3 hafta, dakikalık veri 3 ay, diğer veriler süresiz olarak saklanmaktadır.


Evet, izleme emir detaylarında yer alan alarmlar kısmından alarmları devre dışı bırakabilir, yeniden devreye alabilirsiniz.


Evet, PingTurk tarafından sunulan tüm planlar, farklı SMS/IVR yüklemeleri ile birlikte gelmektedir. Bu varsayılan yüklemeler her faturalandırma süresi sonunda yenilenir. Faturalandırma süresi içerisinde SMS/IVR krediniz biter ise herhangi bir zamanda site üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. SMS ve IVR' a ek olarak Web Servis, E-mail, Twitter ve Mobil Push bilgilendirme seçenekleri de sunulmaktadır.


İzleme bilgilendirmelerine sınırsız sayıda kontak ekleyebilirsiniz. (Enterprise Paketi)


Sistemimizin sunduğu “İzleme Başarı Kriteri” belirleme seçeneği ile ölçümlerin hangi durumlarda başarılı veya başarısız sayılacağını siz belirlersiniz. Başarısız olma durumunda, birden fazla ölçüm çevrimi bekleme veya hemen bilgilendirme seçenekleri sayesinde bilgilendirme sıklığını kendiniz yönetebilirsiniz. Sistem tarafından sunulan planlı çalışmalar ve haftalık çalışma takvimi özellikleri de en etkili bilgilendirme yönetimini desteklemektedir. PingTurk, sunucunuz yeniden ulaşılabilir olduğunda da size bilgilendirmektedir. Bu özellik de yine seçimli olarak aktive edilebilmektedir.


Web siteniz için başarılı kelimesini ne tanımlar? Web siteniz ulaşılabilir olsa dahi işiniz gereği bazı parametreler sizin için olmazsa olmaz olabilir. Örnek olarak sayfanın saniye cinsinden indirilme hızı, bir satış sitesi için önemli bir parametredir. Bir diğer kriter ise içerik ile ilgili olabilir. Sayfanız hatasız ve hızlı yüklenirken beklenmeyen bir içerik ile dönebilir. (Örn. Hata sayfası) Bu tip bir durumu anlamanın en etkin yolu, içerik içerisinde belirli anahtar kelimelerin varlığını denetlemektir. PingTurk, anahtar kelime denetimi sonucunda ölçüm sonucunu başarılı veya başarısız olarak atayabilir. Bu ve benzeri başarı kriterleri dilenirse “birleştirilebilir” ve ancak tümü karşılanıyor ise başarılı bir sonuç üretilebilir.


PingTurk, size İnternet üzerinde farklı lokasyonlarda veya farklı bağlantı şekilleri ile (karasal, mobil) bağlanan kullanıcıların sitenize erişimini simüle etmek üzere tasarlanmıştır. internet üzerinden ölçülen değerler, yerel ölçüm değerleri ile farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin A şehrinde yer alan B operatörünün şebekesinde oluşan kesinti sebebi ile sadece o bölgedeki kullanıcılar sitenize ulaşamayabilir. PingTurk, farklı bölgelerden yaptığı testler ile sitenizin “dışarıdan” nasıl gözüktüğünü izlemektedir.


Şu an itibariyle aşağıdaki lokasyonlardan izleme gerçekleştirilmektedir: İstanbul (2 yedekli ölçüm), Ankara, İzmir (2 yedekli ölçüm), Bursa, Denizli, Almanya, İngiltere, Turkcell, Avea


Sistemimiz aşağıdaki protokolleri desteklemektedir.
 • HTTP
 • HTTPS
 • DNS
 • PING (Ek Traceroute opsiyonu ile birlikte)
 • SSH
 • E-mail (Round-Trip)
 • TCP (FTP, SMTP ve özel uygulama bağlantı testleri için özel portlar)

 • Ayrıca otomatik RBL Kara Liste izleme ve Tam Sayfa indirme (FPL) seçenekleri de mevcuttur.

Dünya'da SPAM kontrol listeleri olarak da bilinen bir çok RBL Kara listesi mevcut. Kurumsal mail sunuculari, bu kara listeleri kullanarak, gelen bir emailin SPAM olup olmadigini denetleyebiliyorlar. PingTurk olarak, Dünya üzerindeki 100'den fazla RBL listesini saatlik olarak tarıyor, Mail sunucunuzun herhangi bir listede listelenmesi durumunda size ayrıntılı bilgi veriyoruz. RBL izlemesini baslatmak icin Yeni Izleme tanimi yaparken "RBL" seçenegini secip, mail sunucunuzun A kaydının IP adresini girmeniz yeterlidir.


FPL Servisi, Tam Sayfa Yükleme testi servisidir ve ana amacı sayfanızda yer alabilecek kırık linkler (broken links) hakkinda size bilgi vermesidir. PingTurk, belirlediğiniz sayfayı, içerisindeki diğer tüm kaynaklar (jpeg, css, js vb) ile birlikte indirir, indiremedigi kaynakları raporlar. PingTurk FPL'de, rakip FPL servislerinden farklı olarak, 'X ve üzeri kaynak indirilemedi ve/veya Y ms. üzeri sürede indirildi ise' şeklinde başarı kriterleri veya içerik kontrolü tanımlamaları gerçekleştirmeniz mümkündür.